• Board Committees 2019
     
     

    Committee

    Members

    2019 Meeting Dates

    Facilities Committee

    Agenda in BoardDocs Advertised 12/14/18                               

    ­­­­­­­­­­­­­­­­­

    Kaylyn Mitchell, Chair

     

    Rob Diliberto, Steaven Klein, Jennifer Weed

     

    Admins: Dr. Harner,  Mr. Schoch, Mr. Christine

    2019 Meeting Schedule, 6 pm

    One meeting per month in Community Room A

    January 22, February 7, March 7, April 4, May 2, June 6, August 1, September 5, October 3, November 7, and December 5

    Policy Committee

    Agenda in BoardDos

    Advertised 12/14/18

    Jennifer Weed, Chair

    Jon Kern, Keith Micucci

    Admin: Ms. Edwards

    2019 Meeting Schedule, 5:45 pm

    One meeting per month in Board Caucus Conference Room #3

    January 24, February 28, March 28, April 25, May 23, June 27, August 22, September 26, and October 24

    Communications Committee

    Jon Kern, Chair

    Keith Micucci, Kaylyn Mitchell

    Meetings scheduled as needed by Administration

     

    HR Committee  

    ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

     

     

    ­­­­­­Ron Jackson, Chair

    Jennifer Weed, David Ochmanowicz Jr.

    Admins: Mr. Schoch, Ms. Edwards

    Meetings scheduled as needed by Administration.

    Negotiation meetings are not advertised.

     

    Education and Curriculum Committee

    Agenda in BoardDocs Advertised 12/14/18

    Updated dates advertised 1/16/19

    Dwight Anderson, Chair

    Jon Kern, David Ochmanowicz Jr.

    Admins:  Dr. Hoffman

    2019 Meeting Schedule, 6 pm

    Community Room A

    February 11, April 11, June 6, August 22, October 24, and November 14                                                         

    Finance Committee

    Agenda in BoardDocs Advertised 12/14/18 

    Rob Diliberto, Chair 

    Ron Jackson, Kaylyn Mitchell

    Admins: Mrs. Routson, Mr. Schoch

    2019 Meeting Schedule, 6 pm

    One meeting per month, Community Room A


    January 24, February 28, March 14, April 25, May 9, June 27, August 22, September 12, and October 10, 2019.

    Bucks Co Intermediate Unit:

    Mr. Ronald Jackson  *2019

    Meetings held on the third Tuesday of each month, 7 pm

    Upper Bucks County Technical School

    David Ochmanowicz *2021

    Dwight Anderson *2019

    Steaven Klein *2020

    Alternate:  Rob Diliberto

    Meetings held the third Thursday of each month, 7:30 pm

    Education Foundation:

    Ron Jackson

     

    Legislative:

    Ron Jackson

     

     

    * Term Ends